Wieści z Łodzi - Obchody Roku Jana Kowalewskiego nominowane do głównej nagrody prestiżowego konkursu

 



                        Głosujemy!!!!!!!!!!!!!!!!


"Każde miasto ma swoich bohaterów, których wszyscy znają, którym stawiamy pomniki, poświęcamy pamiąatkowe tablice, ustanawiamy patronami szkół, muzeów, bibliotek. W Łodzi mamy ich wielu - Julian Tuwim, Artur Rubinstein, Jósef Piłsudski, Izrael Poznański, Karol Scheibler... I dziesiątki, ba! setki innych. 

    Ale do niedawna nazwisko Kowalewski niewiele nam mówiło. O, przepraszam! Przepraszam Sławomira Kowalewskiego z zespołu "Trubadurzy", postać ciekawą, barwną i na ulicach Łodzi rozpoznawalną. Ale o Janie Kowalewskim naprawdę niewielu słyszało. Może tylko ci, którzy idąc  ulicą Piotrkowską, zatrzymają się na chwilę przy kamienicy pod numerem 132. A zatrzymają się, bo się potkną, bo ktoś ich zawoła po imieniu, bo rozważają wejście do istniejącego tu lokalu z wyszynkiem... Na murze posesji widnieje tablica, że mieszkał tu wybitny kryptolog. Ktoś się na chwilę zatrzyma, zastanowi... A kto inny nie. Mało to informacji z różnych stron nas atakuje? Niektóre, zwłaszcza te w przestzeni publicznej,  jakoś nam umykają". 

                                                                                                    ceran.press, 17 grudnia 2020

" (...)  Senat RP ogłosił rok 2020 – Rokiem Jana Kowalewskiego, który nie jest już zapomnianym bohaterem, ale jednym z tych, który być może odmienił bieg dziejów. W 100-lecie Bitwy Warszawskiej udało nam się niejako „rozszyfrować” i przywrócić do życia postać wybitnego łodzianina, który dotychczas nie trafił do podręczników historii. Możemy być dumni z naszego łódzkiego bohatera, którego pamięć przywołujemy. (...) "  _ Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi 


Obchody Roku Jana Kowalewskiego zostały nominowane do głównej nagrody  w konkyrsie na Wydarzenie Historyczne Roku. 


Konkurs na Wydarzenie Historyczne Roku jest prestiżowym przedsięwzięciem podjętym przez Muzeum Historii Polski. Przez trzynaście edycji nagradzane były największe akcje popularyzujące historię i najpoważniejsze instytucje kultury, a wśród nich Muzeum Czartoryskich, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

Można już głosować w plebiscycie Muzeum Historii Polski na projekt Rok Jana Kowalewskiego.

Link go głosowania:

 

 www.whr.muzhp.pl

 

Są trzy kategorie (i we wszystkich chyba trzeba oddać głos).

 

Edukacja

 

Wydarzenie - tutaj właśnie są obchody Roku Jana Kowalewskiego

 

Wystawa - w tej kategorii jest (ciekawa jak się wydaje) wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa Łódzkie mikrohistorie. Łączy się ona  bezpośrednio  z naszym projektem "200 lat Łodzi Przemysłowej"

 

Głosujemy!!!!!!!!!!!!!!!!

© Dorota Ceran/ceran.press

 Przedruki są możliwe  z zastrzeżeniem podania źródła. 


                                            ceran.press to 

449846  wyświetlenia. 

Gdyby za każdym kryła się 1 złotówka...  kto by nas zatrzymał? 

Czytasz? Jeśli możesz wesprzeć, zrób to, 

korzystając z linku:


https://zrzutka.pl/txsyd7


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Awantura w Zgierzu, czyli czego się nie dowiesz z Łódzkich Wiadomości Dnia (TVP3)

TVP3 - oglądalnośc? Nie ma.

Kobiety Konfederacji - majątek ruchomy