Z ostatniej chwili - Hanna Zdanowska ambasadorem w Polsce Zielonego Ładu dla Europy

 

      Fot. Patrick Jansen/Motionleap

Kiedy młodzi ludzie wychodzą na ulice, by protestować w sprawie ratowania planety i jej klimatu, przede wszystkim zwracają się do polityków. No właśnie… w tej sprawie najgłośniej słychać głos młodzieży. Nie zawsze te inicjatywy budzą sympatię, bo bywają :”nie w porę”, „nie na temat”, a czasami sposób, w jaki hasła są werbalizowane wydaje się irytujący, niegrzeczny. A już na pewno wówczas, gdy są kierowane w równym stopniu do polityków z każdej strony politycznej sceny.

Pamiętam konwencję Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, podczas której wystąpili przedstawiciele strajku klimatycznego wygłaszając oświadczenie: „Widać, że w waszym interesie jest mieszanie kwestii smogu z klimatem, jednak czas na mydlenie oczu społeczeństwu się skończył. Osoba kandydująca musi zrozumieć, że urząd prezydenta niesie za sobą konieczność podejmowania odpowiedzialnych decyzji” (Tytus Kiszka).  A weszli na scenę przerywając wystąpienie ekologicznego działacza, Józefa Drzazgowskiego, który mówił rzeczowo i tłumaczył, co należy konkretnie robić, by stosując narzędzia polityczne i  osiągnięcia nauki ratować środowisko. Mówił: „Ludzie tracą,  pracę,  częściej chorują, wcześniej umierają. To jest realny koszt węgla.” 

Bo wbrew temu, co myślą niektórzy, zwłaszcza antysystemowi aktywiści, istnieją politycy, którym dbałość o równowagę klimatyczną, czyste powietrze i wodę bez pływających w niej ton plastiku leży na sercu. I to bez żadnych politycznych kalkulacji. W taki, w moim przekonaniu, uczciwy sposób, tematykę tę podejmuje Unia Europejska. 

Zgodnie z  Artykułami 11 i 191-193 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) jest uprawniona do działania we wszystkich obszarach polityki w dziedzinie środowiska, takich jak zanieczyszczenie powietrza i wody, gospodarowanie odpadami i zmiana klimatu. Zakres tych działań wyznacza zasada pomocniczości oraz wymóg uzyskania jednomyślności w Radzie w takich sprawach jak kwestie budżetowe, zagospodarowanie przestrzenne miast i wsi, użytkowanie gruntów, zarządzanie ilościowe zasobami wodnymi, wybór źródeł energii oraz struktura dostaw energii[1].

Nową inicjatywą UE jest Zielony Ład dla Europy (Green Deal for Europe) - projekt reform polityki klimatycznej zaproponowany przez przewodniczącą Komisji Europejskiej -  Ursulę von der Leyen. Najważniejszą propozycją Zielonego Ładu jest uchwalenie wiążącego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. A to daje gwarancję, że do połowy XXI wieku gospodarka unijna ma wyemitować tylko tyle gazów cieplarnianych, ile jest w stanie pochłonąć (na przykład przez lasy lub technologię przechwytywania emisji CO2)[2].

Rok temu Europejski Komitet Regionów zainaugurował działalność grupy roboczej „Zielony Ład w terenie”. A dzisiaj Komitet Regionów wspólnie z Porozumieniem Burmistrzów i Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, powołali Izbę Krajowych Ambasadorów, których zadaniem jest wdrażanie i promocja Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu w krajach członkowskich. Komitet Regionów wybrał z każdego z 27 krajów członkowskich jednego ambasadora.

 Ambasadorem  w  Polsce została Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.



- Europejski Zielony Ład i Porozumienie Burmistrzów to główne motory napędowe zmian w UE na najbliższe lata i osiągnięcia klimatycznej neutralności w 2050 roku. Teraz musimy wdrożyć ich rozwiązania i narzędzia na poziomie krajowym, co wymaga zaangażowania wszystkich interesariuszy. Jako Ambasador Porozumienia Burmistrzów podejmuję to wyzwanie, ponieważ jestem przekonana, że bez współpracy na każdym szczeblu, nie uda się nam odbudować naszych krajów, ani osiągnąć klimatycznych celów, jakie stawia sobie Europa – mówi Hanna Zdanowska.


 

Aby osiągnąć sukces w realizacji celów, musimy zaangażować każdego: od mieszkańców, przez samorządy, po władze krajowe. Musimy się wzajemnie wspierać, korzystać ze swoich doświadczeń i wymieniać się wiedzą. Łódź ma nieocenione doświadczenia w obszarze rewitalizacji, także w zakresie walki z niską emisją. Realizujemy największy tego typu program w kraju. Testujemy i wdrażamy różne rozwiązania, które już teraz tworzą centrum wiedzy dla każdego, kto stoi przed podobnym wyzwaniem – mówi Hanna Zdanowska. - W Porozumieniu Burmistrzów doskonale zdajemy sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma wspólne działanie w osiąganiu wspólnych celów. Jako ambasador chcę i zamierzam rozwijać to porozumienie na wszystkie obszary życia i działania, które zbliżają nas do osiągnięcia sukcesu. Służę wsparciem i pomocą wszystkim i każdemu z osobna.

 

Ambasadorzy mają do dyspozycji szereg działań i narzędzi, który pozwoli im przyjąć

i wzmocnić unijną inicjatywę w ich krajach. Wśród tych, na których skupi się

w najbliższym czasie Hanna Zdanowska znajdują się m.in.:

          warsztaty z przedstawicielami Komisji Europejskiej poświęcone Europejskiemu Zielonemu Ładowi, rewitalizacji oraz zrównoważonej

i niskoemisyjnej mobilności zaplanowane na maj,

          zacieśnienie współpracy w ramach SŁOM i zachęcanie gmin zrzeszonych

w stowarzyszeniu do dołączenia do Porozumienia Burmistrzów,

          współpraca z korporacjami samorządowymi, m.in.: Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich, Unią Miasteczek Polskich,

          połączenie wysiłków z gminami ościennymi w walce o lepszą jakość powietrza poprzez ograniczanie niskiej emisji,

          zabieganie o uwzględnienie potrzeb mieszkańców i samorządów w rządowych dokumentach strategicznych,

          zabieganie o zapewnienie bezpośredniego dostępu do unijnych środków przez samorządy.

 


 © Dorota Ceran/ceran.press


Przedruki są możliwe  z zastrzeżeniem podania źródła. 




ceran.press to 

447631 wyświetlenia. 

Gdyby za każdym kryła się 1 złotówka...  kto by nas zatrzymał? 

Czytasz? Jeśli możesz wesprzeć, zrób to, 

korzystając z linku:


https://zrzutka.pl/hu79dr


 

 

 




[1] https://www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/71/polityka-w-dziedzinie-srodowiska-ogolne-zasady-i-podstawowe-ramy

[2] https://www.isp.org.pl/pl/publikacje/zielony-lad-dla-europy-uwarunkowania-narzedzia-perspektywy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Awantura w Zgierzu, czyli czego się nie dowiesz z Łódzkich Wiadomości Dnia (TVP3)

TVP3 - oglądalnośc? Nie ma.

Kobiety Konfederacji - majątek ruchomy