Z ostatniej chwili - Analiza warsztatowo-merytoryczna Wiadomości TVP z 22 października 2019 - PROTESTY WYBORCZE


         

 Wiadomości TVP z 22 października oczywiście odnoszą się do tematu protestów wyborczych, co jest naturalne i dziwne byłoby, gdyby ten temat pominęły. Jednak sposób, w jaki to robią nie odbiega, niestety, od przyjętych w ostatnich latach standardów.
Karol Jałtuszewski przygotował materiał zatytułowany PROTESTY WYBORCZE. Już zapowiedź wygłoszona ze studia przez Michała Adamczyka nie pozostawia żadnych wątpliwości, kto tu jest lubiany przez stację, a kto zdecydowanie nie.
„Ponowne przeliczenie głosów w okręgach senackich. O to wnioskuje Prawo i Sprawiedliwość” – mówi Jałtuszewski z offu. Pojawia się Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, który tłumaczy powody składania tych wniosków. I jako przedstawiciel, ba! rzecznik partii ma do tego prawo.  Inaczej rzecz ma się z autorem materiału, któremu wszak to prawo nie przysługuje. Otóż,  kontynuuje on wywód rzecznika z offu, tłumacząc, że w koszalińskiem Stanisław Gawłowski zwyciężył Krzysztofa Nickarza z PiS dobitnie podkreślając niewielką różnicę  320 głosów. Tu znów pojawia się rzecznik, którego wypowiedź ma nas przekonać, że sąd wszystko rozstrzygnie, a PiS przyjmie każdy werdykt z pokorą.
Głos  Jałtuszewskiego tłumaczy widzom, kto będzie rozpatrywał skargi, których łącznie złożono  ponad 50 (to dane z 22 października).
Pojawia się wypowiedź rzecznika Sądu Najwyższego, sędziego Michała Laskowskiego, z którego wypowiedzi wybrano jedynie fragment powtarzający właściwie dokładnie to, co usłyszeliśmy w poprzedzającym offie.
Autor mówi, że to standardowa procedura, na którą opozycja zareagowała tak: i  tu pojawia się kilka krótkich wypowiedzi przedstawicieli opozycji: „sytuacja skandaliczna”, „niebezpieczna”, „wielki skandal”, „koniec polskiej demokracji”. Nie zamieszczono jednak żadnego ze znanych z innych źródeł uzasadnień tych opinii.
Jałtuszewski używa frazy: mało tego!  Jest to sformułowanie o konotacji absolutnie negatywnej. Rozumie się je jako „na dobitkę!”, „na domiar tego”  (PWN). A zatem, „mało tego! Lider Platformy spotkał się z przedstawicielem OBWE”. Jest powiedziane to tak, jakby spotkał się potajemnie z bossem kartelu narkotykowego. Nie mówiąc już,  w jaki sposób pokazany jest w kadrze Grzegorz Schetyna. Otóż, widzimy go idącego szybko od kamery, pochylonego, jakby podbiegał gdzieś ukradkiem i pod osłoną nocy.


Następnie autor pozwala sobie na dowcipne sformułowanie: „Po ogłoszeniu kolejnego już końca demokracji w Polsce i wezwaniu na ratunek międzynarodowej organizacji Platforma sama postanowiła złożyć podobne skargi.„ To ja może powiem panu Jałtuszewskiemu, bo widzę, że nie wie, że OBWE to organizacja, gdzie  Polska również jest aktywną stroną  a Warszawa jest siedzibą powołanego w 1992 Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).
Kiedy Marek Borowski tłumaczy, że skarga Koalicji Obywatelskiej ma jednak konkretne uzasadnienie Jałtuszewski przywołuje materiał i powiada, że „jej (Koalicji – D.C.) wyborcy zamiast kratki zaznaczali logo komitetu”. „Jej wyborcy” w tym kontekście brzmi jak „te głupki”. Oczywiście, nie padają te słowa. Ale wydźwięk jest oczywisty. Do tego takich gamoni jest przynajmniej kilka tysięcy. Autor dodaje, że logo wymyśliła sama Koalicja Obywatelska.
Proszę pana , logo wygląda tak:




A nie tak: 






To, co znajduje się na wyborczych kartach jest projektowane przez PKW.
Na koniec dowiadujemy się, że poziom osób, które się pomyliły głosując poprzez zaznaczenie logo jest poniżej poziomu przedszkolaka. Przytoczono tu wypowiedź Wiesława Kozielewicza, przewodniczącego PKW (z 14. 10. 2019).
Następnie słyszymy o sytuacji z czasu  wyborów samorządowych 2014 roku, kiedy to większość nieważnych głosów pojawiła się akurat w tych okręgach, gdzie wygrała Platforma Obywatelska. I z żalem autor konstatuje, że wybory te nie zostały uznane za sfałszowane.  
W tym miejscu warto przypomnieć zasadę, która mówi o tym, że ostatnie zdanie, ostatnia sekwencja, ujęcie, setka, off – to niejako podpis autora materiału.     




https://m.facebook.com/naszaTVi/?_rdr
   

                
Z serwisem Ceran.Press współpracują

MEDIA TRAVEL CAFE
MAGDALENA DŁUGOSZ
DAWNIEJ





GŁÓWNY SPONSOR KSIĄŻKI
A ja Łódź wolę...








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Awantura w Zgierzu, czyli czego się nie dowiesz z Łódzkich Wiadomości Dnia (TVP3)

TVP3 - oglądalnośc? Nie ma.

Kobiety Konfederacji - majątek ruchomy