Wieści z Łodzi - O czym trzeba pamiętać





Od ponad dwóch lat łódzki magistrat realizuje projekt „Łódzkie Drogi do Niepodległości”, którego celem jest pokazanie tradycji patriotycznych naszego miasta. Łódź dziewiętnastowieczna charakteryzowana jest jako miasto przemysłu i handlu, tymczasem właśnie tutaj,  bardzo szybko idee niepodległości Polski znalazły zwolenników wśród inteligencji, przedsiębiorców, robotników i urzędników. Można było również obserwować fascynujące procesy polonizacji młodego pokolenia Niemców i Żydów łódzkich, którzy nie zawahali się nawet oddać życia swoja nową Ojczyznę.  Warto tutaj przypomnieć dwie postacie:  kapitana Juliusza Romana Heinzla,  który zginął w Charkowie i Adka Goldenberga poległego  w bitwie legionowej pod Kostiuchnówka.
Obchody stulecia odzyskania w Łodzi niepodległości rozpoczęto już w… listopadzie 2016 roku. Oddział Organizacji Imprez Patriotycznych i Dziedzictwa Łodzi, przy współpracy z grupą Regio przygotował grę miejską „Byle do Piątego” przypominająca losy łodzian w podczas I wojny światowej w kontekście zapowiadającego  niepodległość Polski  Aktu 5 Listopada wydanego przez cesarzy Austro-Wegier i Niemiec.  

W roku następnym we wrześniu został zorganizowany Zjazd Miast Piłsusdskiego na który  zaproszeni zostali  przedstawiciele wszystkich miast polskich,  których honorowym obywatelem jest Józef Piłsudski.  Wydarzeniu towarzyszył piknik legionowy, inscenizacje z pobytu w Łodzi Józefa Piłsudskiego oraz defilada strzelców po ulicy Piotrkowskiej. Zjazd Łódź zorganizowała wspólnie z Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku a gościem honorowym był Krzysztof Jaraczewski, wnuk Marszałka.

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej
Piknik pancerny


 Piknik pancerny.
1 września 2018 r. 


Wszelkie obchody rocznic oraz spotkania przywołujące pamięć o  wybitnych Polakach – wśród nich także łodzianach, organizowane są tak, by mieszkańcy miasta mieli możliwość czynnego uczestnictwa, aktywnego wypoczynku a przy tej okazji – przypomnienia historycznych wątków, często bezpośrednio związanych z losami łódzkich rodzin. Spotkania te często przybierają formę nieco mniej sformalizowaną, jak wycieczki czy pikniki. 



Gra miejska inaugurująca projekt Łódzkie Drogi do Niepodległości w rocznicę ogłoszenia aktu 5 listopada 
(listopad 2016 r.) 


Wśród wielu inicjatyw jedną z ważniejszych okazała się ta przywołująca pamięć  „12 Bohaterów na 12 Miesięcy Stulecia Niepodległości”. Między innymi przywołano takich znakomitych łodzian,  jak Maria Piotrowiczowa, która podczas powstania styczniowego walczyła z bronią w ręku i poległa w bitwie pod Dobrą, Edmund Orlik bohaterski pancerniak z kampanii wrześńiowej, który zniszczył 13 czołgów nieprzyjaciela, a po wojnie wznosił  gmachy Łodzi akademickiej. Projekt został zwieńczony 11 listopada 2018 roku Wielką Paradą Niepodległości, w kórej obok rekonstruktorów wzięło udział pietnaście tysięcy uczestników. Po odsłonięciu na murze magistratu tablicy upamiętniającej wkład łodzian w odzyskanie niepodległości, Parada przeszła ulicą Piotrkowską i Ogrodową na piknik patriotyczny w Manufakturze.  


Piknik niepodległościowy w Manufakturze



Kawiaty na grobie Marii Piotrowicz skłądają kobiety ze służb mundurowych.
 Delegacja z 32. Bazy Lotnictwa taktycznego w Łasku


Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz barbara Orlik-Racięcka. 
Upamiętnienie Edmunda Orlika

Rok 2018, zwany Rokiem Niepodległej, odchodzi do historii, ale przed nami miesiące nowego 2019 roku, podczas których odbędzie się szereg ważnych wydarzeń  przygotowanych przez  Oddział Imprez Patriotycznych i Dziedzictwa Łodzi.
Nie kończy się  bowiem  projekt „Łódzkie drogi do Niepodległości”. Będzie kontynuowany do marca 2021 roku. To ważna data - stulecie  podpisania Traktatu Ryskiego (zwanego Pokojem Ryskim), kiedy to ostatecznie ustalono granice Rzeczypospolitej (Traktat pokoju między Polską a Rosją i Ukrainą, podpisany w Rydze dnia 18 marca 1921 r..) Traktat ten kończył wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920, ustalał przebieg granic między naszymi państwami oraz regulował inne sporne dotąd kwestie.
Zdobycie niepodległości to wartość kluczowa. Jednak jej zachowanie w trudnych historycznie okolicznościach było wyzwaniem trudnym, wymagającym determinacji, wiedzy i konkretnych działań. Dlatego w przyszłym roku magistrat pragnie przypomnieć wydarzenia i ludzi, którzy swoją działalnością w decydujący sposób przyczynili się do utrwalenia niepodległości Polski po 1918 roku. 
W roku 2019 przypada 100. rocznica powołania Aleksego Rżewskiego na stanowisko prezydenta Łodzi. 27 marca 1919 r. Rada Narodowa miasta Łodzi wybrała go na to stanowisko jako  pierwszego w niepodległej Polsce. Jedną z decyzji, które Rżewski podjął w pierwszych dniach sprawowania urzędu było wprowadzenie w Łodzi powszechnego obowiązku nauczania dzieci na poziomie szkoły powszechnej (podstawowej). Łódź stała się dzięki temu prekursorem, jako że w całym kraju obowiązek ten wprowadzono kilka miesięcy później. W tym samym roku (1919) Aleksy Rżewski podjął się realizacji projektu  kanalizacji miasta, tworząc w ramach Zarządu Miasta Wydział Kanalizacji i Wodociągów. W maju 1921 r. dzięki jego działaniom miasto uzyskało 1/3 udziałów w Spółce Kolei Elektrycznej Łódzkiej  i tym samym wpływ na kształtowanie miejskiej sieci tramwajowej. To tylko niektóre z wielu zasług Aleksego Rżewskiego dla mieszkańców Łodzi. Na stanowisku prezydenta miasta pozostawał do 1 lipca 1923.


 
                   
Aleksy Rżewski bohaterem miesiąca marca. Rekonstrukcja w dawnym Ratuszu

Łódzki magistrat planuje wydarzenia upamiętniające prezydenta Aleksego Rżewskiego.
Jan Kowalewski ukończył Szkołę Handlową Zgromadzenia Kupców w Łodzi (obecnie gmach rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza). W latach 1909–1913 studiował na Uniwersytecie belgijskim  w  Liege, otrzymując dyplom z chemii technicznej. Znał kilka języków obcych: niemiecki, francuski i rosyjski. Po wybuchu I wojny światowej zmobilizowany został do armii rosyjskiej jako oficer rezerwy rosyjskich wojsk inżynieryjnych, którym podporządkowane były jednostki łączności.  
 W sierpniu 1919 roku łodzianin złamał szyfry Armii Czerwonej, co umożliwiło odczytanie meldunków sowieckich dowódców najwyższego szczebla z frontów wojny domowej na Ukrainie,  w południowej Rosji, co pozwalało śledzić wydarzenia  od Syberii po Piotrogród i od Murmańska po Morze Czarne.  W styczniu 1920 r. rozpoczął łamanie szyfrów niemieckich.
Od sierpnia 1919 do końca 1920 r. polski wywiad radiowy przejął dzięki łodzianinowi kilka tysięcy szyfrogramów. Rezultaty jego pracy dawały władzom Rzeczypospolitej – przede wszystkim Józefowi Piłsudskiemu -  wgląd w najtajniejsze decyzje wszystkich stron konfliktu,  a także innych państw sąsiadujących z Polską.
W czasie Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 r. informacje polskiego radiowywiadu zorganizowanego przez Jana Kowalewskiego miały bezwzględnie rozstrzygający wpływ na decyzje strategiczne Józefa Piłsudskiego i w konsekwencji na rozmiar zwycięstwa Wojska Polskiego nad nacierającą na Warszawę Armią Czerwoną.



Piknik patriotyczny z okazji Zjazdu Miast Piłsudskiego



Prezydent Miasta Hanna Zdanowska na pikniku patriotycznym Zwi azku  Miast Piłsudskiego


 Biuro Promocji pragnie przybliżyć łodzianom sylwetkę i dokonania tego niezwykłego człowieka organizując wydarzenia upamiętniające jego działalność i zasługi.
W 1917 r. prezydent Francji Raymond Poincare podpisał dekret o utworzeniu Armii Polskiej we Francji, którą od października następnego roku dowodził generał Józef Haller. W 1919 r. 70-tysięczna Armia Hallera – zwana od koloru ich  mundurów - Błękitną Armią,  powróciła do Polski, gdzie została włączona do struktur odradzającego się Wojska Polskiego.
W 2019 roku mija 100. rocznica przybycia do Łodzi 1 pułku czołgów Błękitnej Armii. Nasze miasto od 17 czerwca 1919 r. stało się garnizonem dla 120 czołgów i ich załóg, które odegrały poważną rolę w wojnie polsko-bolszewickiej. Te fakty także zostaną przywołane wydarzeniami zorganizowanymi przez Zespół Oddziału Imprez Patriotycznych i Dziedzictwa Łodzi w Biurze Promocji Komunikacji Społecznej i Turystyki.
Każdy łodzianin zna ulicę na Polesiu, której patronuje 28. Pułk Strzelców Kaniowskich. Rzadko jednak przywołujemy w pamięci historię tej formacji. W związku z przypadającą w 2019 roku 80. rocznicą  wybuchu II wojny światowej przypomnimy w sposób szczególny bohaterską postawę Armii Łódź podczas kampanii wrześniowej i udział tego pułku w obronie linii Warty.
To tylko niektóre propozycje, które Oddział Imprez Patriotycznych i Dziedzictwa Łodzi powołany w Biurze Promocji Komunikacji Społecznej i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi przygotowuje dla mieszkańców i gości, którzy odwiedzą nasze miasto.


 Prezydent Łódzi Hanna Zdanowska w hołdzie dla żołnierek wyklętych


Uhonorowanie bohaterów bitwy od Konarami. Jerzy Szletyński bohaterem miesiąca czerwca


 Rekonstrukcja bitwy pod Konarami


Stefan Pogonowski bohaterem miesiąca sierpnia



Zachęcamy do śledzenia strony
Tu znajdą Państwo wszystkie terminy, miejsca i przebieg planowanych wydarzeń.
Zapraszamy serdecznie! Upamiętniajmy najważniejsze karty historii naszego miasta.



Proponujemy także obejrzenie materiałów filmowych: 

Wielka Parada Niepodległości



Droga ku niepodległości - Legiony Piłsudskiego na 6 sierpnia



Julian Grobelny - Kilka słów o założycielu Żegoty i łódzkim społeczniku



Halina Szwarc - Operacja Gomora i akcja N. AK w Łodzi


Edmund Orlik. Kilka słów o pierwszym polskim asie pancernym



Źródło zdjęć: UMŁ




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moja biedna telewizja

TVP3 - oglądalnośc? Nie ma.

Felieton - Nie udało się, panie Rau.